دانلود کتاب صوتی _ قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 _ فیروز کاظم زاده

ghafghaz_dar_keshakesh_jango_enghelab_www.Avayebuf.Wordpress.Com.jpg

قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921
نوشته : فیروز کاظم زاده

تازگی کتاب «قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921» توسط انتشارات پردیس دانش به چاپ رسیده است. این کتاب ترجمه ایست از اثری بنام Struggle For Transcaucasia (1917-1921) به قلم نویسنده ایرانی الاصل، فیروز کاظم زاده که بخاطر اثر برجسته و ماندگارش، یعنی روس و انگلیس در ایران: پژوهشی درباره امپریالیسم (1864-1914)، در ایران شناخته شده است. اما پرسشی که ممکن است مطرح شود این است که چرا نگارنده این سطور به ترجمه این کتاب حجیم دست یازید؟ برای پاسخ به این سوال لازم است درخصوص اهمیت منطقة قفقاز به مطالبی اشاره کنم؛

کردها و قفقاز

قفقاز منطقه ایست در آنسوی شمالغرب ایران، که شامل دو بخش جنوبی و شمالی می باشد. در بخش جنوبی، سه کشور آذربایجان، ارمنستان و گرجستان وجود دارند. قفقاز میان ایران آسیایی و روسیه آسیایی- اروپایی قرار گرفته است و سوال اینجاست قفقاز را در کدامین قاره باید جای داد؟ پیچیدگی جغرافیای قفقاز و تحت الشعاع سیاست قرار گرفتن جغرافیای انسانی و سیاسی این منطقه در ادوار مختلف بویژه درچند سده گذشته باعث شده این سرزمین در اذهان ایرانیان و بالاخص کردها بصورت منطقه ای فراموش شده درآید. شاید اگر فاصله زمینی این منطقه را از ماکو مورد توجه قرار بدهیم دچار حیرت شویم که دلیل گمنامی و در حاشیه ماندن منطقه ای به این نزدیکی که هم مرز مناطق کردنشین نیز هست در چیست؟

در ادوار تاریخی گذشته قفقاز سکونتگاه اقوامی مختلف از جمله اقوام گوناگون ایرانی بوده است. درقرون نخست اسلامی از رواج سیصد زبان در این منطقه سخن رانده شده و اعراب به همین دلیل آنجا را جبل السنه یا کوهستان زبان ها نامیده بودند. در این میان باید گفت کردها نیز با قفقاز بیگانه نبوده اند، سلسله کُرد شدادیان گنجه (950-1200م) در بخشی از این سامان حکومت می کرده است. اجداد صلاح الدین ایوبی از این منطقه برخواسته اند و نظامی گنجوی شاعر بزرگ پارسی گوی هم که از مادری کُردنژاد بوده در گنجه (الیزابت پل سابق) به دنیا آمده است. هم اکنون نیز اقوامی همچون اوسِت ها و طالش ها در این منطقه ساکنند که گویای حقیقت هایی از گذشته هستند. در این میان سهم کُردها از قفقاز تنها محدود به این نشانه های تاریخی نیست؛ هم اکنون اقلیتی از کردها در آذربایجان، ارمنستان و گرجستان ساکنند. متاسفانه روشنفکران کُرد و از جمله محققان همواره با بی اعتنایی از کنار مسالة کُردهای قفقاز گذشته اند و ترجیح داده اند کردهای قفقاز کماکان در گمنامی باقی بمانند. جا دارد در اینجا درودهای بی پایان خود را نثار روان پاک دکتر افراسیاو هورامی بنماییم پژوهشگر دلسوز و پُرکاری که اهمیت مساله کردهای قفقاز و روسیه را دریافت و عمرگرانمایه خود را بر سر روشن ساختن تاریخ گذشته آنان گذاشت و در این حوزه آثاری گرانبها از خود به جای گذاشت. همچنین باید خاطر نشان ساخت کردهای قفقاز که بیشتر در ارمنستان ساکنند نسبت به ملل عمدة این منطقه اندک و کم شمارند؛ با اینحال حق و حقوقی دارند و بایستی از حقوق خود بهره مند گردند.

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش یکم

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش دوم

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش سوم

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش چهارم

دانلود فایل صوتی کتاب قفقاز در کشاکش جنگ و انقلاب 1917-1921 بخش پنجم

avaye-buf-telegram

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s