دانلود کتاب صوتی _ دُن آرام _ میخائیل شولوخوف

done_aaram_www-avayebuf-wordpress-com

دُن آرام ( در چهار جلد )
نوشته : میخائیل شولوخوف
ترجمه : احمد شاملو

برنده نوبل ادبیات ۱۹۶۵ در بوکیها
درباره کتاب : دن آرام (به روسی: Тихий Дон، تفلظ: تیخییْ دُن)‏ رمانی چهار جلدی است که بزرگترین اثر میخائیل شولوخوف محسوب می‌شود و نوشتن آن از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۴۰ (تقریباً ۱۲ سال) به درازا کشید و جایزه نوبل ادبیات را برایش به ارمغان آورد. از این رمان تاکنون سه ترجمه به فارسی منتشر شده‌است. ترجمه اول را محمود اعتمادزاده به‌آذین انجام داد، سپس علیرضا بیگدلی خمسه آن را ترجمه کرد و در سال‌های اخیر نیز ترجمه دیگری توسط احمد شاملو صورت گرفت. شاملو از روی ترجمه فرانسوی آنتوان وی‌تز این رمان را به فارسی برگردانده‌است. ایرج کابلی در مقایسه با نسخه روسی با شاملو همکاری داشته‌است.
بررسی اثر
این رمان را اغلب با جنگ و صلح نوشته تولستوی مقایسه می‌کنند. زیرا حماسه شولوخوف همچون «جنگ و صلح» تولستوی تلفیقی است از خصوصیات رمان‌های خانوادگی-اجتماعی و تاریخی.
دن آرام داستانی است در باره قزاقان ساکن دن و شرح زندگی یک خانواده قزاق به نام «ملِخوُف» در زمان صلح، سال‌های سرنوشت‌ساز جنگ اول جهانی، انقلاب ۱۹۱۷ اکتبر روسیه و یک جنگ داخلی تلخ. البته قهرمانان و نقش آفرینان داستان درست مانند رمان «جنگ و صلح» تولستوی زیادند. اما آنچه خواننده را بیشتر به دنبال خود می‌کشاند بازیگر اصلی آن مردی جوان به نام «گریگوری (گریشا) پانتلویچ ملخوف» است. گریگوری شخصیتی شجاع، جنگاور و خستگی‌ناپذیر است که در تمام رویدادهای بزرگ تاریخی زمانش حاضر شده‌است. او هرگز نمی‌داند به چه روی می‌جنگد. آیا بر علیه آلمانها می‌جنگد یا بر علیه بلشویکها؟ در جستجوی عدالت، گاهی با سرخ‌ها ارتباط برقرار می‌کند و گاهی به سراغ سفیدها می‌رود. (سرخ لقب کمونیست‌ها و سفید عنوان طرفداران امپراتوری است). او عاشق روسیه‌است اما از تزار نفرت دارد. او دولتی سوسیالیستی می‌خواهد به شرطی که مالکیت قزاقها بر زمین را دست نخورده باقی گذارد. تجربیات سیاسی و نظامی گریگوری که به خاطر حوادث و مشکلات جنگ اول جهانی و انقلاب روسیه به دست آورده در پس داستان عشق شورانگیز و غم‌انگیز وی رنگ می‌بازند.
توجه به لهجه محلی و اجزای شعر عامیانه قزاق‌ها (که با ترجمه بسیار خوب و دقیق شاملو همراه شده) از خصوصیات بارز این کتاب است.
خلاصه داستان

خانواده ملخوف اولاد «پروکوفی ملخوف(مه له خوف)» هستند که از جنگ‌های عثمانی زنی ترک بنام مورا به خانه آورده بود. گریگوری دومین فرزند و دومین پسر و آخرین پسر خانواده‌است. او دلباختهٔ زن همسایه به نام آکسیانا می‌شود. آکسیانا که از شوهر تندخو و بدرفتار خود «استپان آستاخوف» بیزار است، متقابلا به گریگوری دل می‌بازد و با او رابطه برقرار می‌کند. وقتی پدر گریگوری به رابطهٔ نامشروع این دو پی می‌برد به اجبار گریگوری را به ازدواج با دختری پاکدامن به نام «ناتالیا» وا می‌دارد. ولی گریگوری دل در گرو عشق آکسیانا دارد و با زن قانونی خود به سردی برخورد می‌کند. آنگاه وقت آن می‌رسد که گریگوری کار در مزرعه را رها کند و به خدمت نیروهای نظامی روسیه اعزام شود. او می‌رود و خیلی زود جنگ جهانی اول شروع می‌شود. او در جنگ به مناسبت شجاعتش صلیب سن ژرژ می‌گیرد و به استواری و افسری می‌رسد. با پیروزی اولیه نیروهای شورشی و ارتش سفید. ژنرال‌های سفید گریگوری را به مناسبت سواد کمش از فرماندهی لشکر (ژنرالی – بدون درجه) به ستوانی (درجه‌ای که قبلا داشت) تنزل می‌دهند و گریگوری می‌پذیرد. اما چندی بعد به صف بلشویک‌ها می‌پیوندد و در نبردی با آنها همقطار می‌گردد. انقلاب بلشویک فرا می‌رسد و سربازان در دو دسته سفیدها و سرخها با هم مبارزه می‌کنند و به کشتن یکدیگر مبادرت می‌ورزند. حوادث موافق نیروهای شورشی و ارتش سفید نیست. آنها در برابر کمونیست‌ها شکست می‌خورند و عقب می‌نشینند و فرماندهانشان می‌گریزند. گریگوری وقتی می‌بیند سفیدها و سرخها چگونه اسیران یکدیگر را که هموطن هستند می‌کشند، دلزده و دلخسته عزم خانه و کاشانه می‌کند.
گریگوری به خانه می‌آید در حالی که پدرش، مادرش، برادرش، زن برادرش، پدرزنش و همسر قانونی اش را در طول داستان از دست داده‌است. او امیدوار است که باز سر زمین برود و زندگی آرامی را به دور از جنگ و ویرانی و آدمکشی آغاز کند. اما غافل از اینکه همولایتی و دوست سابقش: «میخائیل کاشه ووی» که از ابتدا به سرخها پیوسته و هوادار متعصب و سرسخت کمونسیت‌ها شده بود و خواهر او را نیز به زنی گرفته و در منزل آنها ساکن شده بود – قصد دارد او را به این خاطر که ضدانقلابی است دستگیر و از بین ببرد.
گریگوری می‌گریزد و چند ماهی با دسته‌ای یاغی همگام می‌شود. اما در نهایت برمی گردد و دلدادهٔ خود، آکسیانا را برمی دارد و رو به سوی مقصدی (زندگی آرام) می‌رود. آکسینیا در این راه توسط نگهبانان سرخ کشته می‌شود و گریگوری او را دفن می‌کند و از آنجا می‌رود. گریگوری که همه چیزش را باخته‌است به خانه برمی گردد و در می‌یابد که دخترش نیز از بیماری جان سپرده‌است. گریگوری پس از آن به آبادی مزرعه خویش می‌پردازد و زمان می‌گذرد و پسرش میشاتکا ازدواج می‌کند و برخلاف پدر، خانواده‌ای سرشار از عشق و شادی تشکیل می‌دهد. زمان می‌گذرد ولی دن همچنان آرام به مسیر خود به سوی دریا ادامه می‌دهد.

جلد اول

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد اول بخش یکم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد اول بخش دوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد اول بخش سوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد اول بخش چهارم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد اول بخش پنجم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد اول بخش ششم

 

جلد دوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد دوم بخش یکم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد دوم بخش دوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد دوم بخش سوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد دوم بخش چهارم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد دوم بخش پنجم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد دوم بخش ششم

 

جلد سوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد سوم بخش یکم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد سوم بخش دوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد سوم بخش سوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد سوم بخش چهارم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد سوم بخش پنجم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد سوم بخش ششم

 

جلد چهارم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد چهارم بخش یکم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد چهارم بخش دوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد چهارم بخش سوم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد چهارم بخش چهارم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد چهارم بخش پنجم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد چهارم بخش ششم

دانلود فایل صوتی کتاب دُن آرام جلد چهارم بخش هفتم

 

avaye-buf-telegram

One comment

  1. فقط کسی همانند استاد شاملو میتواند تمام توجه ها را از روی کتاب بردارد و متوجه خودش کند . ترجمه ای بد ، وفادار نماندن به متن اصلی ، پر از وقفه و حاشیه نویسی. مترجم باید کمتر حضور را در کتاب داشته باشد نه آنکه همه ی کتاب خود مترجم جای نویسنده بنشیند .

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s