دانلود کتاب صوتی _ اندیشه های ماندگار _ وین دایر

Andishehaye_Mandegar_www.Avayebuf.Wordpress.Com

اندیشه های ماندگار
اثر : وین دایر

یک پاراگراف از اندیشه های ماندگار
در این کتاب وین دایر به تفسیر شعر 42 تا از مشاهیر دنیا پرداخته که در بین آن ها شعر عمر خیام هم به چشم می خورد که البته جای تعجب ندارد.

این کتاب به فصل های مختلف تقسیم شده که شعری با مضمونی مخصوص در آن تفسیر میشود مثلا در فصل پیر نشدن شعر پدر ویلیام که در کتاب آلیس در سرزمین عجایب آمده را تفسیر می کند.
مرد جوان گفت: پدر ویلیام گرچه پیر شدی و موهای سرت خیلی سفید شده اما مدام روی سرت می ایستی فکر نمیکنی در سن و سال شما این کار درست نیست؟

پدر ویلیام در پاسخ به پسر گفت: در دوران جوانی می ترسیدم که این کار به مغزم آسیب برساند اما اکنون به طور قطع چیزی ندارم، به همین دلیل این کار را انجام می دهم.

جوان گفت چنان که گفتم تو پیر هستی و بیش از حد چاق و فربه، با وجود این خم میشوی و سرت را به مچ پاهایت می رسانی، خدای من دلیل این کارت چیست؟

پیرمرد در حال تکان دادن زلف های خاکستری اش گفت: در جوانی با استفاده از این کرم که هر قوطی آن را یک شیلینگ خریدم؛ عضلاتم را نرم و انعطاف پذیر نگه داشتم. اجازه میدهی یکی دو جعبه آن را به تو بفروشم؟

جوان گفت تو پیر هستی و آرواره هایت چنان ضعیف و از کار افتاده است که چیزی سخت تر از پی را نمی تواند خورد کند؛ با وجود این تو خوراک غاز را با تمام استخوان ها و منقارش بلعیدی. خدای من چطور از پس این کار بر آمدی؟

پدر گفت: من در دوران جوانی برای هر مسئله و تنگنا به قانون مراجعه می کردم و درباره هر موضوع با همسرم مباحثه و مجادله داشتم این کار سبب شد تا عضلات آرواره هایم برای همیشه قوی و نیرومند شود.

جوان گفت تو پیر هستی به سختی می توان باور کرد که چون گذشته از قوه بینایی خوبی برخورداری با وجود این می توانی یک مارماهی لغزنده را بر روی نوک بینی ات نگه داری. این هوش و ذکاوت را از کجا آوردی؟

پیرمرد گفت تا کنون به سه پرسش تو پاسخ دادم و تا همین جا کافی است. اکنون از فخرفروشی و مباهات دست بردار. فکر می کنی که تمام روز به سخنان پوچ و مهمل تو گوش می کنم؟ برو دنبال کارت واگرنه تو را با یک لگد به پایین پله ها پرت می کنم

این شعر طنز لویس کارول بود.

تفسیر وین دایر: پدر از نظر پسرش پیر و فرسوده و بی اهمیت تلقی می شود. پاسخ های پدر ویلیام این پیام دوگانه را به همه ی ما منتقل می کند؛ گرچه گذر زمان جسم را پیر و فرسوده می کند اما همین جسم، روح بی تولد بی مرگ و بی زمان را در خود آشیان داده است.

اگرچه پیری اجتناب ناپذیر است اما نقطه نظر جوانان درباره ی اینکه بزرگترها چگونه باید به زندگیشان ادامه دهند سخنی گزاف و میان تهی است.

جوابهای پدر ویلیام این پیام را منتقل می کند که نباید اجازه دهیم روحیه کهن سالی به جسم ما نفوذ کند و سبب شود خواسته و امیال خویش را وا پس بزنیم و در لاک خود فرو رویم. او به ما گوشزد می کند که می توان روحیه جوانی و سرخوشی را در خود حفظ کرد مشروط به این که ذهن را به شادابی و چابکی متمرکز ساخت و آن را در حیطهی جسم و جان خود پذیرفت.

“حتما زمانی را به استراحت اختصاص دهید. بین کار و استراحتتان تعادل برقرار کنید.” خواهشا یکی اینو به من و به خود لئوناردو که میگفتن معتاد به کاره،گوشزد کنه!!!

خلاصه خوندن این کتاب خودش با خوندن 42 تا کتاب برابری می کنه و شما رو با افکار 42 تا از مشاهیر برجسته دنیا آشنا میکنه.

دانلود فایل های صوتی کتاب اندیشه های ماندگار بخش یکم

دانلود فایل های صوتی کتاب اندیشه های ماندگار بخش دوم

دانلود فایل های صوتی کتاب اندیشه های ماندگار بخش سوم

avaye-buf-telegram

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s