بیوگرافی – قاسم قره داغی

قاسم قره داغی
قاسم قره داغی

قاسم قره داغی ، مهندس عمران، نویسنده، محقق، شاعر و در حال حاضر از گردانندگان آوای بوف.

بیوگرافی:

قاسم قره داغی ، مهندس عمران، نویسنده، محقق، شاعر و در حال حاضر از گردانندگان آوای بوف.

فعالیت های سیاسی را در ایران از دانشگاه و محیط های کار و تدریس شروع نموده و جزو اولین مروجین کتاب های دیجیتال و صوتی ممنوعه در ایران می باشند. در محیط دانشگاه به خاطر تلاش های همسو با شوراها و تشکل های دانشجویی به عنوان نماینده دانشجویان انتخاب و تغییرات بنیادین در شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور و دانشگاه از دغدغه های اصلی ایشان بوده است.
در دوران تحصیل در دانشگاه بوشهر به دلیل اجرای شعرهای انتقادی در مراسم دانشجویی از دانشگاه اخراج شدند که یک وقفه ی پنج ساله در روند تحصیلاتشان ایجاد شد.
در ایران بعد از پیگیری های طولانی از وزارت ارشاد سه جلد کتاب شعر منتشر می کنند که متاسفانه سانسور این کتاب ها به حدی بود که کتاب « باز شروعی در من نعره می زند » با حدود یک چهارم از حجم شعر ها به چاپ می رسد.
ابتدای کار از طریق وبلاگ ها و کانال های مختلف شروع به انتشار شعر ها و مقالات خودشان می کنند، که مجوز چاپ نداشتند. گاهی هم بصورت محدود این شعرها را چاپ و در اختیار مخاطبان قرار می دادند . و این آغاز مسیری برای تولید و ارائه کتاب در فضاری مجازی می شود.
از آنجایی که در ایران بخصوص انجام این فعالیت ها بسیار مشکل و خطرناک است بنا بر این ایشان با الگو گرفتن از حرکت گروه دانشجویی « رز سفید » در زمان نازیست ها در آلمان بصورت خانوادگی شروع به فعالیت در زمینه تولید و انتشار کتاب های ممنوعه می کنند .
در اولین سالهای قرن 21 در اردحام دروغ های حکومتی و ستم های مذهبی و پس از تلاش های شبانه روزی در دانشگاه و جامعه ی خسته ی ایران در آگاهی و مبارزه با جهل، گروهی از جوانان کنارهم جمع می شوند که درد مشترکی دارند و هر کسی به نحوی از تیغ سانسور رژیم آخوندی ضربه خورده است و به دنبال آن هستند که بتوانند عقاید و مقالات یا کتاب های مفیدی را که به آنها دسترسی دارند و زخمی تیغ سانسور جهل شده اند را در اختیار همه قرار بدهند.
با توجه به حاکمیت سیستم توتالیتر مذهبی در ایران انتشار اخبار و کتب بصورت کامل در اختیار حکومت است و فیلترهای قدرتمند سانسور چه در وزارت ارشاد و چه در نظارت بر مطبوعات به شدت اعمال قدرت می کنند و مانع پخش مطالبی غیر از آنچه خودشان مناسب می دانند ، می شوند.
بنابر این یک پروژه و راه مبارزه بسیار سخت ولی کاربردی آغاز می شود که اطلاعات و کتاب ها به راحتی در اختیار مردم قرار بگیرد.
در کتاب اوستا از جغد با نام اشوزشت یاد شده و آنرا فراری دهنده دیوها و پلیدیها خوانده اند. با توجه به اینکه فعالیت های این گروه هم در زمینه خرافه زدایی و مبارزه با احکام خرافه و اسلامی مسلط بر ایران و رسالتش تلاش در آگاهی رساندنی و هدف آن فراری دادن دیوها وپلیدیهای مذهبی حاکم بر مردم ایران است بنابراین با توجه به نزدیکی این تعاریف استعاره ای گروه وفعالیت های آن نام «آوای بوف» به خود می گیرد .
در طی مدت چند سال از شروع کار، چندین هسته مستقل تشکیل و بصورت مجزا و خود گردان این فعالیت ها ادامه پیدا می کند و بعد از طرق مختلف توسط گروههایی که در خارج از ایران بودند و دسترسی به کتاب های ممنوعه داشتند و یا نویسنده هایی که در تبعید و بیرون از ایران به سر می بردند آشنا شده و از آنها برای گسترش فعالیت ها کمک گرفته می شود.
انقلاب با همین حرکت های کوچک اتفاق می افتد و ضمن اینکه بعد از یک انقلاب ادامه ی این زمینه ها برای رسیدن به جامعه مطلوب نیاز مبرم است. اصل هدف هر ایرانی که از وضعیت امروز ایران و شرایط زندگی هموطنانشان چه در خارج و چه در داخل ایران خسته شدند و احساس مسوولیت دارند، براندازی این رژیم خرافه اسلامی هست .
هر کسی هم برای این کار یک روش و ابزاری را انتخاب می کند و هر مبارزه ای نیاز به سلاح دارد. این سلاح دو نوع است : یکی اسلحه نظامی و دیگری آگاهی دادن به مردم و آشنا کردن به حق و حقوقشان.
کسانی که در مبارزات سیاسی بسیار کم حوصله عمل می کنند و دوست دارند که از راههای سریع به نتیجه برسند اکثرا راه نظامی را انتخاب می کنند و متوسل به راههایی میشوند که در بسیاری موارد هم بهانه دست رژیم های مستبد میدهد تا راحت تر با انگ های مختلف تجزیه طلب و مبارزه مسلحانه ، آنها را سرکوب کنند. با توجه به انقلاب های اخیر در ایران ، تحولات فرهنگ اجتماعی شبیه به هیچ یک از تحولات جهانی نیست و نتایج هیجانات نظامی و آنی همیشه منجر به بوجود آمدن دیکتاتوری ها و رژیم های خرافه ای مثل رژیم ج.ا شده است.
و اما سلاح دوم و کاربردی و بسیار مهم که مورد توجه گروه قرار می گیرد ابزاری است به نام آگاهی و مطالعه.
حرف زدن از آمار مطالعه در ایران شاید تکراری ترین بحث باشد ولی با توجه به شرایط موجود و گسترش شبکه های اینترنتی و رسانه های متنوع مردم برای دسترسی به اطلاعات بیشتر سعی می کنند از همین راه ها استفاده کنند .
که این منابع اطلاعات و اخبار ومراجع تحلیلی به مرور مردم را برای رفع نیازهای شناختی و ذهنی شان به مصرف‌کننده‌ای منفعل تبدیل می کنند. اکثرن ترجیح می‌دهندکه بنشینند و به اخبار گوش بدهند واطلاعاتی را که نیاز دارند از رسانه ها و شبکه های اجتماعی که کاملا تحت کنترل حکومت هست ، دریافت کنند. در این حالت فرد دریافت‌کننده نسبت به اطلاعاتی که دریافت می‌کند منفعل است. معمولا این حالت باعث تنبلی انتقادی در فرد میشود و شخص دچار پذیرش بدون انتقاد می گردد .
شخص به نقطه ای می رسد که میگوید: چون فلان سایت یا خبرگزاری این مطلب را منتشر کرده پس درست است یا حتما همینطوراتفاق افتاده است.
یکی از بزرگترین موانع پیشرفت جامعه ما هم از همینجا ست.
در شرایطی که انتشار کوچکترین مطلب و کتاب مغایر با مقدسات در ایران شدیدا خشم رژیم را بر می انگیزد و آن را بر نمی تابند و سریعا سعی می کنند جلوی این نوع فعالیت ها را بگیرند. و تمام نیرو و توانشان را می گذارند تا سد راه آگاهی مردم بشوند.
مدام کانال های تلگرامی را می بندند ، ادمین ها و گردانندگانشان را به حبس های طولانی مدت محکوم می کنند ، سایت ها را فیلتر می کنند پیام های تهدید آمیز می فرستند به کسانی که کوچکترین ابراز عقیده ای خلاف نظر اینها در فضای مجازی منتشر می کند. در چنین شرایطی برای ادامه فعالیب ها چاره ای جز تبعید اجباری از وطن باقی نمی ماند تا در سرزمین جدید با تمام نیرو و توان برای آگاهی مردم تلاش نمود .
مجموعه حاضر هم نتیجه ی روزشمار فرار و تبعید و زندگی در غربت و تپش نبض برای تسلی خاطر خود و مردمیست که قرنهاست در بند استبداد گرفتارند.

کتابشناسی :


کتابهای منتشر شده :

۱ – مجموعه شعر کفرانه ها – نشر شعر نو 1386

۲ – برده های همیشگی – نشر زیرزمینی – 1388

۳ – حلاج شدن – نشر زیرزمینی – 1388

۴ – علی قتال العرب – نشر زیرزمینی و اینترنتی – 1390

۵ – قرآن شعر ناموزون – نشر زیرزمینی – 1390

۶ – سنگهای سرزمین مادری – نشر زیرزمینی – 1391

۷ – پیغمبران تبعیدی – نشر ماهوت – ۱۳۹۲

۸ – سلسله جزوه های انتقادی « از آز تا آزادی» – نشر اینترنتی – 1393

۹ – قرآن کلام آفریدگار – نشر اینترنتی 1394

۱۰ – مجموعه مقالات – نشر اینترنتی 1395

۱۱ – لغتهای سیاسی و جایگاه ج. اسلامی در آنها – نشر اینترنتی 1395

۱۲ – مجموعه شعر En rejse til ende به زبان دانمارکی _ کپنهاگ 2017

۱۳ – مجموعه شعر باز شروعی در من نعره می زند – نشر نهر – 1396

۱۴ – مجموعه شعر زخم قلم – نشر پرستوی سپید 1396

۱۵ – علی قتال العرب – نشر مجدد – نشر آوای بوف – 1397

۱۶ – مجموعه شعر گوراب – نشر آوای بوف – 1398

۱۷ – دیکتاتوری مذهبی – نشر آوای بوف – 1399

18 – شیخنامه – نشر آوای بوف

.

کتاب های در دست انتشار :

1 – از بردگی تا پناهندگی
2 – مصدق زعیم عالیقدر شرق – نشر آوای بوف

3 – علی قتال العرب – جلد دوم – نشر آوای بوف

4 – الگوهای قیام – ترجمه

5 – سمفونی شر – نشر آوای بوف

6 – استعاره شناسی  آیات شیطانی

..

.
ویراستاری کتاب:

۱ – آخرین منجی – پرک – نشر آوای بوف

۲ -ویرایش و پانوشت بر توپ مرواری صادق هدایت

۳ – تراژدی خوشبختی – محمدرضا معزز – نشر آوای بوف

۴ – آنارشی مرگ – — – نشر آوای بوف

۵ – ترجمه بدون انقلاب – جین شارپ

۶ – فیلمنامه ای که بدون … – ف. الف – نشر آوای بوف

..

.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s