دانلود کتاب صوتی جهان زندگان – محمد محمد علی

جهان زندگانAVAYEBUF.jpg

فرمت کتاب📕 : فایل صوتی 🔊

نام کتاب :  جهان زندگان

نویسنده :  محمد محمد علی

راوی : بابک شریفیان

تهیه شده در مجله اینترنتی آوای بوف

 

«جهان زندگان»، کتابی‌ست با ساختار مدرن، و بارزترین ویژگی این مدرنیته ایجاز کلام. اگر قرن حاضر را قرن پایان آهستگی و زمانه سرعت فرض کنیم، «جهان زندگان» این ضرورت زمان را به درستی درک کرده است، چراکه خط روایی داستان مانند یک اثر کلاسیک از ابتدای داستان شروع نمی‌شود تا به انتها برسد، که در آن صورت کتابی داشتیم حدود سه یا چهار جلد.
زمان واقعی داستان مربوط است به زمان گذشته، ولی داستان از وسط آغاز می‌شود یعنی، دقیقن از «فوت پدر»، بعد در زمان جلو می رود، به سوی آینده، یعنی آینده در گذشته. این بخش، حکایت راوی‌ست و مرگ وارگی‌اش. آن‌گاه شرح اوقات پدر است در گور و گفت‌و‌گویش با خانواده. به این ترتیب شالوده «جهان زندگان»، استوار بر رفت و بازگشت‌های زمانی، بسان آکاردئونی ست که به راست جمع می‌شود بعد به چپ، آن‌گاه کاملن باز و بسیط، سپس کاملن بسته، بعد نیمه باز و به سرعت نیمه بسته. این زمان آکاردئونی، به تکرار و توالی، چین می‌خورد و دامن می‌گسترد تا نوایی بسازد با محوریت یک تفکر«ما وارث درگذشتگان خویشیم، اما به این معنا نیست که گوشه‌ای بنشینیم، و دست روی دست بگذاریم، و چون وارث درگذشتگان خویشیم، درپی تغییر سرنوشت خود و اطرافیان خویش نباشیم. یا حتا ندانیم چه بر سرمان آمده که نتیجه گرفته‌ایم، ما وارث سرنوشت درگذشتگان خویشیم».

avayebuf
مسعود، این راوی مرده، در هنگام حیات نویسنده بوده است، کتاب می‌نوشته یا فیلم‌نامه ای. او وارد بازی قصاص می‌شود و حکم به اعدام قاتل پدرش می‌دهد، خواسته‌ای مطابق قانون. برادر فرد اعدامی نیز، به انتقام خون پدر، قصد جان مسعود می‌کند: چرخه‌ی کینه جویی و کشتار، انسان‌های بی‌عاقبت، بی‌سرنوشت، بدبخت‌های ناآگاه. راوی، از زبان یکی از همین کشتگان می‌گوید: «من برخلاف برادر بزرگم خیلی پشیمانم که آزارت دادم، ولی متعجبم تو که معتقد به قهر و زور نبودی و از حکمت مدارا سخن می‌گفتی، چرا خودت مرا به قصد کشت زدی و سر آخر دادی دست همسایه‌هایت تا قطعه قطعه‌ام کنند!» این عبارت از زبان کسی که خودش نیز یکی از چرخ دنده‌های کین‌خواهی بوده به مسعود، نمادی از قشر تحصیل‌کرده و متفکر اجتماع، اعلام سونامی اخلاق و فرهنگ است. چنان‌چه اهل نخبه و متفکر جامعه که باید پیشرو و سازنده بخش فرهنگی جامعه باشد، و پایه گذار روشنگری، راضی به قصاص و اجرای آن باشد، یعنی عمل با اندیشه‌ یگانه نیست، یعنی هویت دوگانه، یعنی زندگی عینی و ذهنی‌ همخوان نیست، یعنی حرف و عمل یکی نیست، یعنی تسلط بخش سنتی وجود بر بخش فرهنگی، و این یعنی سونامی. او که باید بسترساز فرهنگ باشد با محوریت مدارا، تحلیل گر واقعه و آسیب شناس، می‌شود اجراکننده میراثی که از گذشتگان به او رسیده است: قصاص.
این سونامی این سقوط این هویت دوگانه و ناهمخوان قشر اهل متفکر جامعه، نشانی‌ست از ناکامی آموخته‌های آدمی در تقابل با سنت. نشانی از واماندگی نسل‌ها، نشانی از زیست دوگانه فرد ایرانی، حتا درمقام روشنفکر: هویت دوگانه ای که در ذهن اهل گفت‌وگوست و در عین ادامه‌دهنده میراث گذشتگان‌اش. «نوشتن برای من نوعی پرواز عینی و ذهنی است. نوعی کنده شدن از دلبستگی‌های زمینی و فراموش کردن هر چه آسمانی است. البته گاهی هم عکس آن اتفاق می افتد. گاهی هم این میانه‌ها خودم را پیدا می‌کنم.» کوشایی راوی برای گذر از دنیای ذهن و عین و کنده شدن از دلبستگی‌های زمینی، ازجمله کینه جویی‌ها، ثمر ندارد چراکه مرعوب و مغضوب سنتی ست با ریشه‌هایی سترگ و همه‌خواه. از این روست که راوی مرده انتخاب شده، و چه هوشمندانه، چرا که شاهدی‌ست از الکن بودن این کوشش.
مجله اینترنتی آوای بوف

‏«گفتم همه‌اش تقدیر و وراثت و ظرفیت و لیاقت نیست، بد اقبالی و آفت‌هایی ناگهانی هم در سرنوشت ما مؤثرند. در ‏عالم خوش اقبالی یکباره عواملی دست به دست هم می‌دهند و آن آقا یا خانم را به عرش می‌رسانند. در ثانی همه ‏جهان این زمین نیست. رؤیاها را از ما نگرفته‌اند. پات به آن جا برسد، خواهی دید که قادری در خاطرات واقعی و ‏غیرواقعی خودت دست کاری کنی. سهل‌انگاری‌ها را بپوشانی. حوادث فرسوده را از نو بسازی. طرح و نقشه‌ی ‏جدیدی بریزی برای آینده‌ای که معلوم نیست کی به پایان می‌رسد.»‏

‏[بریده‌ای از رمان جهان زندگان]‏

👈👈سپاس ویژه از بابک شریفیان عزیز برای کسب اجازه از نویسنده محترم جناب محمد علی برای نشر فرمت صوتی کتاب .

 

دانلود فایل صوتی کتابجهان زندگان بخش یکم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش دوم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش سوم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش چهارم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش پنجم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش ششم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش هفتم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش هشتم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش نهم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش دهم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش یازدهم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش دوازدهم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش سیزدهم

دانلود فایل صوتی کتاب جهان زندگان بخش جهاردهم

 

 

  دانلود کل  کتاب بصورت یکجا 

 

لینک کوتاه آدرس کتاب : http://wp.me/p7C3ra-1rZ

 

85  avaye-buf-telegram

 

مجله اینترنتی آوای بوف

https://T.ME/avayebuf

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s