کتاب صوتی سایه گیوتین

photo_2018-08-30_00-43-22.jpg

سایه گیوتین

نویسنده :  ژرژ سیمنون

مترجم :  کاوه میرعباسی

ناشر: طرح نو
دسته بندی :  رمان
سال انتشار: ۱۳۸۷
تعداد صفحات: ۱۵۹

راوی :  معصومه اوشلی

رمان جنایی «سایه گیوتین» اثر « ژرژ سیمنون»
در رمان‌های سیمنون و از جمله سایه گیوتین ترسهای پنهان و دسیسه‌ها و اضطراب‌های نهفته در پس پرده عادت‌های روزانه زندگی و نظم حاکم بر آن توصیف شده‌اند که به ناگاه به لحظه انفجاری خویش می‌رسند و به بروز خشونت یا جنایت منجر می‌شوند. به علاوه رمانهای او آمیزه‌ای هستند از روایت پردازی چیزه دستانه و بازشکافتن هوشمندانه روان انسان‌ها. نقبی که سیمنون به لایه‌های زیرین شخصیت‌هایش می‌زند راه به تراژدی هستی انسانی می‌برد و به گفته فرانسوا موریاک «آثار او را به کابوسهایی بدل می‌سازد که هنرمندانه توصیف شده‌اند و کمتر کسی جرات آن را دارد تا به اعمالشان نظر بیفکند» با اقتباس از مان‌های سیمون، 24 فیلم سینمایی، 112 اثر تلویزیونی و شش نمایش تئاتری آفریده شده‌اند.

خلاصه داستان:
جوانی به نام «ژوزف ماری اورتن» که پادوی مغازه گل فروشی بوده، به جرم کشتن خانم «هندرسون» و مستخدمه اش دستگیر می شود. کمیسر مگره، مسئولیت پیگیری پرونده قتل را به عهده می گیرد. طبق تحقیقاتی که انجام شده، شواهد نشان می دهد که «ژوزف اورتن»، قاتل است. اورتن، به اعدام محکوم می شود، ولی یک شب قبل از اینکه او را اعدام کنند، کمیسر مگره، با کسب اجازه از قاضی کوملیو و رئیس زندان، نامه ای را در ظرف غذای اورتن می گذارد. طبق نوشته نامه، اورتن می بایست شبانه از زندان فرار کند. در ساعت دو بعد از نیمه شب، شرایط برای گریختن او مهیا می شود. اورتن از زندان فرار می کند و در حالی که بازرس «دوفور» و بازرس «ژانویه» او را تعقیب می کنند، در کافه «لاستیانگت» اتاقی اجاره می کند؛ از سویی، کمیسر مگره که در مورد مجرم بودن اورتن تردید دارد، در مهمانخانه ای روبروی کافه لاستیانگت، اتاقی اجاره می کند و با دوربین، اورتن را زیر نظر می گیرد، همچنین در روزنامه «سیفله»، خبری مبنی بر اینکه فرار ژوزف اورتن ساختگی بوده است منتشر می شود! کمیسر مگره، کارآگاه «لوکاس» را مأمور می کند تا به دفتر روزنامه برود. لوکاس متوجه می شود که منبع خبر، تکه کاغذی بوده که توسط شخص ناشناسی به دفتر روزنامه ارسال شده و نوشته را مردی چپ دست نوشته و کاغذ دستنوشته متعلق به کافه کوپول است.
از سویی، هنگامی که بازرس دوفو قصد دارد تا روزنامه سیفله را از دسترس اورتن دور کند، اورتن با بطری نوشابه به سر او می کوبد و بلافاصله می گریزد؛ پس از یافتن دوباره اورتن در شهر، کارآگاه لوکاس، مأمور تعقیب او می شود. اورتن به خانه پدری اش می رود و وقتی با بی اعتنایی خانواده اش روبرو می شود، تصمیم به خودکشی می گیرد و …

زرژ سیمون:
ژرژ سیمنون (1903-1989) در شهر لیژ در بلژیک زاده شد و فعالیت ادبی را از روزنامه‌نگاری در این شهر آغاز کرد. هوای تیره شهر زادگاهش در او تمایلی به فضای مه‌آلود، غمناک و غم‌افزا به وجود آورده که از میان آن شخصیتهای داستانهای گوناگونش برخاسته‌اند. سیمنون چند سال در امریکا بسر برد، سپس در فرانسه اقامت گزید و با نامهای مستعار به نشر رمانهای عامه‌پسند و کارآگاهی پرداخت که نزد عامه مردم، به ویژه طبقه کارآگاهان و پلیس جنایی محبوبیت فراوان به دست آورد و سیمنون را به ثروت و شهرت رساند.

دانلود فایل صوتی کتاب سایه گیوتین

 

85  avaye-buf-telegram

 

One comment

  1. سلام
    ضمن سپاس و قدر دانی از زحمات شما،چرا فایل الکترونیکی همزمان وجود ندارد تا دانلود گردد

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s