کتاب صوتی تاریخ ابن خلدون _ نویسنده : ابن خلدون

_Tarikhe_Ebne_Khaldun_J_2_AVAYeBUF_Wordpress_Com

 

فرمت کتاب : فایل صوتی 🎼💽📕

کتاب : تاریخ ابن خلدون ( جلد وم )

نویسنده : ابن خلدون

 

مترجم : محمد آیتی

سال چاپ : 1388

تعداد فایل : 126 عدد فایل صوتی به مدت 62 ساعت و  56 دقیقه

راوی : الهه مسعود

دسته‌بندی : تاریخ باستان ، تاریخ ایران و جهان ، تاریخ اسلام , تاریخ عرب

 
یک دورۀ شش‌جلدی تاریخ مشتمل بر اخبار عرب و عجم و بربرها می‌باشد. این اثر یکی از مهم‌ترین و معتبرترین آثار اسلامی است، چرا که بازتاب دهندۀ دیدگاه‌های فلسفی – تاریخی ابن خلدون و تحلیل‌های اجتماعی وی از حوادث تاریخی است. تاریخ ابن خلدون مشتمل بر یک مقدمه و سه کتاب است، وی در مقدمه به فضیلت دانش تاریخ، بررسی روش‌های تاریخ‌نگاری و اشتباهات مورخان گذشته پرداخته است. کتاب نخست درباره اجتماع و تمدن و معرفی عوارض ذاتیِ (خواص و قوانین) آن مانند کشورداری، پادشاهی، کسب، معاش، هنر و موجبات هر یک می‌باشد. وی در کتاب دوم به اخبار عرب و قبیله‌ها و دولت‌های آنان از آغاز آفرینش تا قرن هشتم هجری می‌پردازد. کتاب سوم نیز مشتمل بر اخبار بربرها و موالی ایشان و بیان آغاز، حال و طوایف آنان، همچنین کشورها و دولت‌هایی که در دیار مغرب تشکیل داده‌اند.

ابوزید عبدالرحمن بن محمد بن خلدون حَضرَمی معروف به «ابن خلدون» در سال ۷۳۲ ه‍جری قمری/ ۱۳۳۲ میلادی در تونس متولد شد. خانوادهٔ او از اعراب جنوبی عربستان بودند که پس از پیروزی مسلمانان بر مردم اسپانیا وارد این شهر شدند و تا زمانی که بین آن‌ها و مسیحیان اختلافی پیش آمد در این شهر بودند و پس از آن به سمت تونس حرکت کردند و در آنجا ساکن شدند. در دوران کودکی ابن خلدون، بزرگان دینی که از اسپانیا به تونس سفر می‌کردند در خانهٔ آن‌ها توقف می‌کردند و همین امر باعث شد ابن خلدون از کودکی و به وسیلهٔ این افراد قرآن، فقه، تصوف، اخلاق، کلام، مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی، نجوم، اقتصاد، تاریخ، هندسه، جبر، حساب، لغت، فلاحت، طلسمات، شعر، آداب و تعلیم، منطق، ریاضی، فلسفه، سیاست، منشی‌گری و کارهای مربوط به حکومت را بیاموزد.

ابن خلدون کتاب «العبر و دیوان المبتداء و الخبر فی ایام العرب و العجم و البربر» را نوشت. این کتاب مقدمه‌ای بسیار معروف دارد و در آن به خوبی می‌توان دانش و چند بعدی بودن ابن خلدون را مشاهده کرد. او به رویکرد انتقادی و تحلیلی بسیار اهمیت می‌داد، نکته‌ای که مورخان پیش از وی در نظر نمی‌گرفتند. او در مقدمهٔ خود گفته‌هایش را به طرق مختلف اثبات کرده و گاهی منابعی که استفاده کرده را نیز مورد انتقاد قرار داده‌است. او علم عمران را بنیان نهاد. علمی که ما امروزه به آن جامعه‌شناسی می‌گوییم و برای شناخت و بررسی اخبار تاریخی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع علم اصول تاریخ است. ابن خلدون در سال ۸۰۸ ه‍جری قمری/ ۱۴۰۶ میلادی در سن ۷۳ سالگی در قاهره فوت کرد.

 

دانلود  بخش یکم کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

 

دانلود  بخش دوم کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

.

 

کمک به فعالیت های گسترده تر از طریق خرید کتاب ها

لیست کتاب های قسمت فروش به مرور اضافه خواهند شد

لطفا با خرید کتاب های انتشارات آوای بوف از ما برای تولید و پخش کتاب های رایگان بیشتر حمایت کنید :

کتابهای  آوای بوف در گوگل پلی  AVAYEBUFGOOGLE
کتابهای  آوای بوف در گوگل پلی  

ــــــــــــــ

Google-Play_New-Logos2_books-1

خرید مجموعه کتاب های ما از گوگل پلی  برای کمک به گسترش فعالیت ها

ــــــــــــ

lulu_logo_retina
خرید مجموعه کتاب های ما از سایت لولو برای کمک به گسترش فعالیت ها

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s