دانلود کتاب صوتی _ من… عروس بن لادن _ کارمن بن‌لادن

 

JELD

 

 

من… عروس بن لادن/ داستان 9 سال زندگی عذاب آور
کارمن بن‌لادن

کارمن در این کتاب پس از حادثه یازده سپتامبر که نام خانوادگی بن‌لادن را به همه دنیا شناساند، تعبیر دیگری از این خانواده و حاکمان عرب دارد: «سعودی‌ها طالبان‌هایی در ناز و نعمت هستند!»

پگاه روشان – کتاب «من… عروس بن لادن» نوشته کارمن بن‌لادن با ترجمه فرشته خجندی را نشر تماشا منتشر کرده است. برای خواندن این کتاب نیازی نیست که یک کتاب خوان حرفه‌ای یا رمان بازی قهار باشید. نام نویسنده این کتاب برای هر شخصی در دنیا می‌تواند سوال برانگیز و محرک کنجکاوی باشد به ویژه برای ما مردمانی که نزدیک‌ترین فاصله جغرافیایی را با اتفاقات مربوط به این نام خانوادگی داشته‌ایم. «من…عروس بن لادن» به زبان‌های فرانسه، انگلیسی، آلمانی، هلندی، ایتالیایی و اسپانیایی ترجمه شده و به محض چاپ در فرانسه در لیست پرفروشترین کتاب‌ها قرار گرفت. کارمن، دختر نیمه ایرانی که مادرش از اشراف زادگان بوده است، به همسری «ایسلام بن لادن» درمی‌آید. با تمام فراز و نشیب‌ها، او مدت‌ها در میان این خانواده مقتدر عرب در دل صحرای عربستان زندگی می‌کند و اکنون پس از گذشت سال‌ها، آن زمان را به «موقعیتی قرون وسطایی در قلب صحرا با دلارهای بی‌حساب» تشبیه می‌کند. او شرح می‌دهد که چگونه به یک عرب سعودی ثروتمند که در ژنو فرانسه ملاقات می‌کند، دل می‌سپارد و آنگاه پس از روزهای سعادت و شادکامی، با واقعیت تلخ زندگی در داخل یک خانواده مقتدر سعودی روبه‌رو می‌شود. کارمن بن لادن در این کتاب از خاطرات زیبای کودکی و دوران تلخ زندگی مشترک می‌گوید. اما پس از حادثه یازده سپتامبر که نام خانوادگی بن‌لادن را به همه دنیا شناساند، تعبیر دیگری از این خانواده و حاکمان عرب دارد: «سعودی‌ها طالبان‌هایی در ناز و نعمت هستند!»
او نُه سال زندگی مشترک خود را در یک جامعه مرد سالار به ترتیب زمان نقل می‌کند. جامعه‌ای که به اعتقاد او در آن زن‌ها چیزی جز حیوانات خانگی نیستند. کتاب به سبک یک دفترچه خاطرات است. شرحی است از تلاش‌ها و تقلاهای بی‌وفقه او برای تطبیق یافتن با قوانین و محدودیت‌هایی که به اندازه هوای صحرای عربستان خفقان‌آور است. اکنون نویسنده بعد از آن حادثه تلخ، شجاعانه افشای حقیقت را برگزیده. از نظر او افشاگری تنها راه جنگ علیه وحشت است. معاملات غیرآبرومند، جنگ قدرت بین برادرها، ارتباط با خانواده سلطنتی و … تنها پاره‌ای از اسرار مقتدرترین خانواده عربستان است که کارمن پرده از آن‌ها برمی‌دارد. نویسنده ما را با خود به قلب طبقه حاکم عربستان سعودی و خانواده بن لادن می‌برد. یک موقعیت قرون وسطایی در قلب صحرا که فقط دلار به آن افزوده شده است. او از خانواده بن لادن می‌گریزد، برای نجات فرزندانش (وفا، ناجیه، نور) می‌جنگد، و علنا اُسامه را محکوم و از عربستان سعودی انتقاد می‌کند.
در بخشی از آغاز کتاب می خوانیم:
«…وقتی به گذشته نگاه می‌کنم زندگی پر فراز و نشیبی را در پشت سر می‌بینم که حتی برای خودم نیز عجیب می‌نماید. با عربی از خانواده مقتدر عربستان سعودی ازدواج کردم، او یک «بن لادن» بود و من مجبور شدم سال‌ها با قوانین و محدودیت‌های کشور عربستان زندگی کنم. اکنون تنها خاطرات خوش من، مربوط به سال‌های کودکی است که به سرزمین مادری‌ام، ایران که همچون باغی پر رمز و راز بود سفر می‌کردم.
عروس خانواده مقتدر «بن لادن» بودن، به ویژه برای من که یک خارجی محسوب می‌شدم شرایطی خاص داشت که امروز سعی در افشای آن دارم و نکاتی را بیان خواهم کرد که شاید برای تمامی مردم دنیا عجیب به نظر آید ولی بدانید که من با تمام وجود آن را حس کرده‌ام. من…که عروس بن لادن بودم!

همچنین کارمن در شروع داستان، زندگی‌اش را پس از شنیدن حادثه یازده سپتامبر چنین شرح می‌دهد:
در حالی که دوستم مشغول شرح دادن آن فاجعه بود، چیزی درونم چنگ انداخت. این حادثه یک تصادف نبود. می‌بایست یک حمله عمدی و طرح‌ریزی شده در کشوری باشد که من عاشقانه دوستش داشتم و وطن دوم من محسوب می‌شد. منجمد شدم و به محض اینکه فهمیدم در زیر تمامی این حوادث سایه برادر شوهرم، اُسامه بن لادن نهفته است، وحشتی عجیب سراپای وجودم را لرزاند…

دانلود فایل صوتی کتاب من… عروس بن لادن/ داستان 9 سال زندگی عذاب آور بخش یکم

دانلود فایل صوتی کتاب من… عروس بن لادن/ داستان 9 سال زندگی عذاب آور بخش دوم

دانلود فایل صوتی کتاب من… عروس بن لادن/ داستان 9 سال زندگی عذاب آور بخش سوم

دانلود فایل صوتی کتاب من… عروس بن لادن/ داستان 9 سال زندگی عذاب آور بخش چهارم

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s