یا سوسیالیسم یا بربریت از قرن آمریکا تا دوراهی سرنوشت ساز

_Ya_Socialism_Ya_Barbariat_AVAYeBUF_Wordpress_Com.jpg
فرمت کتاب : فایل صوتی 🔊

نام کتاب : یا سوسیالیسم یا بربریت از قرن آمریکا تا دوراهی سرنوشت ساز

دسته‌بندی: فلسفه

نویسنده : ایستوان مزاروش

مترجم : مرتضی محیط

انتشارات : اختران

چاپ دوم : 1394

تعداد صفحات: 149

تعداد فایل : 12  عدد فایل صوتی 06.10  ساعت

راوی : ملیحه عجم

 

طرفداران واقعی سوسیالیسم بی‌تردید طرفدار جهانی‌شدن هنجارهای اجتماع و پیوند تمام جامعه بشری با یکدیگرند، اما به قول مزاروش، دست‌یابی به چنین هنجارهایی بدون برابری واقعی و اصیل ممکن نیست.

گاهی می‌توان سال‌های سال در مورد یک دیدگاه یا نظریه بحث و جدل کرد، بی آنکه طرف‌های درگیر این بحث بتوانند یکدیگر را به صحت گفتار خود متقاعد کنند. فقط ورق خوردن تاریخ می‌تواند صحت یا سقم این آرا را روشن کند. فاجعه‌ی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و پی‌آمدهای نابودگر آن، ناشی از اعلام جنگ دولت آمریکا به کل بشریت، یکی از بزنگاه‌های تاریخی است که می‌تواند به بسیاری از دیدگاه‌ها چون «جهانی شدن سرمایه»، «اقتصاد نوین»، «پایان تاریخ» و مانند آنها که در ۱۰ سال گذشته مطرح شده است، محک بزند.

کتاب شامل سه فصل است که عناوین آن عبارت است از: «۱. سرمایه به منزله‌ی تضاد مجسم»، «۲. مرگبارترین مرحله‌ی ممکن امپریالیسم»، «چالش‌های تاریخی رویاروی جنبش سوسیالیستی». همچنین این اثر شامل مصاحبه‌ای است که ایستوان مزاروش با مجله‌ی «نقد» انجام داده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

قرن بیستم را تازه پشت سر گذاشته‌ایم؛ قرنی که سرسخت‌ترین مدافعان نظام سرمایه آن را «قرن آمریکا» نام نهاده‌اند. این دیدگاه طوری بیان می‌شود که گویی نه انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ اتفاق افتاده است، نه انقلاب چین و کوبا و نه مبارزات آزادی‌بخش ضداستعماری در دهه‌های بعد از آن؛ بگذریم از شکست تحقیرآمیزی که در ویتنام بر کشور قدرتمند ایالات متحد وارد آمد. مدافعان بی‌چون و چرای نظام حاکم در واقع با اطمینان خاطر پیش‌بینی می‌کنند که نه‌تنها سرنوشت قرن بیست و یکم، بلکه آینده‌ی تمامی هزاره‌ی سوم این است که از احکام چالش‌ناپذیر پَکس آمریکانا (سیطره‌ی بلامنازع آمریکا بر تمام جهان) پیروی کند.

با وجود این، صرف‌نظر از آن که موازنه‌ی قدرت در دهه‌ی گذشته تا چه اندازه به نفع نظام سرمایه تغییر کرده باشد، علل ریشه‌ای و نهفته در بطن زمین‌لرزه‌های اجتماعی قرن بیستم که در بالا به آنها اشاره شد ــ و می‌توان شماری دیگر را چه به‌صورت مثبت و چه منفی، از جمله دو جنگ جهانی، به آنها افزود ــ با تحولات بعدی به هیچ‌روی حل وفصل نشده‌اند. بر عکس، با هر مرحله از عقب انداختن ِ حل این مسائل به‌زور، تضادهای نظام سرمایه فقط می‌توانند وخیم‌تر شوند و به همراهِ خود خطرات عظیم‌تری متوجه نفس ِ ادامه بقای بشریت کنند.

غیرقابل‌حل بودنِ تضادهای آشتی‌ناپذیر اجتماعیِ دوران ما، توأم با مهارناپذیریِ سرمایه، به‌راحتی می‌تواند تا مدتی فضایی از احساس پیروزمندی و توّهمات گیج‌کننده را مبنی بر دوام همیشگی چنین وضعی به وجود آورد؛ همان‌گونه که در چند سال اخیر چنین کرده است. ولی زمان آن خواهد رسید که ناچار باید با مشکلات انباشته و به‌طور ویران‌گر شدت‌یابنده رویاروی شویم.

 

دانلود فایل صوتی کتاب یا سوسیالیسم یا بربریت از قرن آمریکا تا دوراهی سرنوشت ساز  بصورت زیپ شده

 

85  avaye-buf-telegram

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s