تاریخ انقلاب مشروطیت ایران ( هفت جلد بصورت یکجا )

Engghelaab_Mashrootiat_J_1_AVAYeBUF_Wordpress_Com

 

فرمت کتاب : فایل صوتی 🔊 

نام کتاب : تاریخ انقلاب مشروطیت ایران ( هفت جلد بصورت یکجا )

دسته‌بندی : تاریخ معاصر ، تاریخ شفاهی ،  تاریخ ایران و جهان ، تاریخ مشروطه

نویسنده : دکتر مهدی ملک زاده

انتشارات : انتشارات علمی

چاپ چهارم : 1373

راوی  : زهره شریفی

راوی  : فرحناز تهرانی 

 

 

تاریخ انقلاب مشروطیت ایران کتابی است از مهدی ملک‌زاده یکی از سیاستمداران دوره پهلوی که یکی از منابع قابل توجه در زمینه تاریخ مشروطیت در ایران محسوب می‌شود. کتاب اول: به یاد ملک المتکلمین. کتاب دوم: به یاد میرزا جهانگیر خان. کتاب سوم: به یاد سید جمال الدین واعظ. کتاب چهارم: به یاد حاجی میرزا، ابراهیم آقا. کتاب پنجم: به یاد قاضی قزوینی. کتاب ششم: به یاد روح القدسی. کتاب هفتم: به یاد ثقه الاسلام.

مزیت کتاب تاریخ حاضر این است که نویسنده خود از خانواده‌ی آزادی است و پدرش ملک‌المتکلمین یکی از شهدای نامدار مشروطیت است، و بدین سبب مولف خود در نوجوانی ناظر وقایع بوده و کشمکش‌های میان استبداد و آزادی را به چشم دیده است. همچنین به علت شرکت در بعضی وقایع و به علت آشنایی‌ها و ارتباط‌هایی که با سران و دست‌اندرکاران مشروطه داشته – چه کسانی که از دوستان پدرش بوده‌اند و چه کسانی که بعد‌ها با خود او آشنایی پبدا کردند – توانسته است مقداری اطلاعات دست اول درباره‌ی تاریخ مشروطه پیدا کند؛ و نیز شواهد و روایات دیگر را به محک نقد و بررسی زند. از این رو آن‌چه در این کتاب آمده است، می‌تواند تا حد زیادی اطمینان خواننده را در نزدیک بودن به وقایع جلب کند .

دکتر مهدی ملک زاده پزشک و مورخ ایرانی و فرزند ملک المتکلمین از خطبای بزرگ دوره مشروطیت بود،وی در 1260 در اصفهان به دنیا آماد و در 19 سالگی برای تحصیل در رشته پزشکی به پاریس رفت و همزمان با انقلاب مشروطه راهی ایران شد،وی داماد سلیمان خان میکده و عضو انجمن میکده بوده است،که در دوران انقلاب مشروطیت نیز به همراه انقلابیون بوده است و فعالیت های بسیاری را انجام می داده است،وی در 1328 در اولین دوره مجلس سنا از اصفهان کاندید شد و بعنوان نایب رئیس انتخاب شد. کتاب هفت جلدی وی به برسی تاریخ مشروطی می پردازد،در جلد اول وی به برسی استبداد قاجار و علل پیدایش مشروطه می پردازد.در جلد دوم به دوران مظفر الدین شاه و امضا شدن نامه مشروطه به دست وی اشاره می کند.کتاب سوم نیز به دوران محمد علی شاه اشاره می کند.جلد چهارم کتاب به وقایع به توپ بستن مجلس و قلع و قمع آزادی خواهان اشاره دارد.در جلد پنجم کتاب نیز به قیام هایی که در قاط دور دست ایران از تبریز آغاز و در رشت و در اصفهان و سردار اسعد شکل می گیر د اشاره می کند.جلد ششم نیز به سقوط احمد محمد علی شاه و افتتاح مجلس شورای ملی و اعدام شیخ فضل الله و بر آمدن احمد شاه و تشکیل احزاب سیاسی می پردازد.کاب هفتم نیز به ادامه وقایع پس از انقلاب و جنایات روسها در بریز و رشت و انزلی اشاره می کند.

 

دانلود  جلد یکم کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

دانلود  جلد دوم کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

 

دانلود  جلد سوم کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

 

دانلود  جلد چهارم کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

 

دانلود  جلد پنجم کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

 

دانلود  جلد ششم کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

 

دانلود  جلد هفتم کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

 

لینک کتاب در یوتیوب

 

85  avaye-buf-telegram

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s