کتاب حکومت نظامی | نویسنده: آلبر کامو

کتاب حکومت نظامی | نویسنده: آلبر کامو | مترجم: یحیی مروستی | گوینده: سحر صمدی | به سفارش محمدرضا ایران‌زاده | کتاب صوتی | آوای بوف

نام کتاب : #حکومت_نظامی

نویسنده: # آلبر_کامو

مترجم : #یحیی_مروستی

انتشارات : جامی

سال انتشار: 1337

تعداد صفحات : 160

گویش : #سحر_صمدی
به سفارش محمدرضا ایران‌زاده

تعداد فایل : 9 عدد فایل صوتی

موضوع : #نمایشنامه , #رمان #داستان

🚫 #کتاب_نایاب ⛔️

نمایشنامه «حکومت نظامی» که در شهر کادیز اسپانیا آغاز می‌شود، شامل سه بخش است.
نمایشنامه‌ حکومت نظامی آلبر کامو پر از شخصیت‌هایی است که مشابه آن‌ها پیرامون هر فردی پیدا می‌شود. مبارزه با طاعون مبارزه‌ای است همراه با عشق و توأم با ترس و پوچی و در نهایت نهراسیدن و ایمان به اراده درونی برای برنتابیدن از ستمگران زمانه. این نمایشنامه شاید قوی‌ترین اثر کارنامه آلبر کامو نباشد ولی رد پای خصوصیات آثار مطرح وی را هنوز در خود دارد.

این مصیبت طاعونی است که به مثابه مرد یونیفرم پوشی مجسم شده که با یک منشی زن با عنوان مرگ همراه شده است. طاعون بر شهر مسلط می‌شود و مرگ، نام‌ها را تدفین می‌کند. تمثیل روشن است: طاعون، توتالیتاریسم و مرگ، خدمتکار وفادار اوست.

کادیز نیز همانند اُران در رمان «طاعون»، محصور می‌شود.

در بخش دوم می‌بینیم که دیِگو تلاش می‌کند تا مقاومت را سازماندهی کند اما این کوشش با شکست مواجه می‌شود و در قبال این ناامیدی وی گروگان بیگناهی را گرفته و او را تا سطح دشمن خود تنزل می‌دهد.

در قسمت سوم ما شاهد پایداری مؤثرتری هستیم و مرگ کتاب، خود را تسلیم مردمی می‌کند که مشتاقانه اسامی افرادی را که دوست ندارند خط زده و بنابراین این‌گونه دشمن خود را حذف می‌کنند.

آلبرکامو و آثارش
کتاب «حکومت نظامی (شهربندان)» نوشته‌ی «آلبر کامو» را «یحیی مروستی» به فارسی برگردانده است. آلبر کامو (۱۹۶۰-۱۹۱۳) نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار الجزایری-فرانسوی‌ تبار بود. او از مهم‌ترین فیلسوف‌های قرن بیستم محسوب می‌شود و از جمله نویسندگان مشهور و خالق کتاب بیگانه است. کامو در سال ۱۹۵۷ به خاطر «آثار مهم ادبی که به روشنی به مشکلات وجدان بشری در عصر حاضر می‌پردازد» برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات شد. آلبر کامو پس از رودیارد کیپلینگ جوان‌ترین برنده‌ی جایزه‌ی نوبل و همچنین نخستین نویسنده‌ی زاده‌ی قاره آفریقا است که این عنوان را کسب کرده‌ است.

در بخشی از کتاب حکومت نظامی می‌خوانیم: «عدالتی حکم‌فرما است و این همان چیزی است که من از آن تنفر دارم. بلی، شما به‌زودی دوباره شروع خواهید کرد، اما دیگر کاری با من نیست و چیزی در… من نمی‌توانم به زانو درآیم. یک پای من خشک شده و کج و راست نمی‌شود. اما درباره‌ی ترس و هراسی که تو از آن اسم بردی باید بگویم که من قبلا همه چیز… من فقط دژخیمان را تحقیر می‌کنم، هرچه کوشش کنی، بالاخره باز این مردم از تو قوی‌تر و ارزنده‌ترند.،

اگر آن‌ها روزی مرتکب قتل شوند، اعتراف دارند که در زندگی یک لحظه دچار جنون شده‌اند، ولی تو کشتارهای دسته جمعی خود را با استناد به قانون و منطق توجیه می‌کنی.، سرهای افکنده آنها را مسخره مکن، چه اینک قرن‌هاست که ستاره‌های دنباله‌دار وحشت و بیم از بالای سر آن‌ها می‌گذرد، به قیافه‌های وحشت‌زده آن‌ها مخند، چه اینک قرن‌هاست که مرگ تارهای عشق آن‌ها را از هم می‌گسلد. بزرگ‌ترین جنایتی که ممکن است مرتکب شوند همیشه قابل بخشیدن است. اما من هیچ گذشت و بخششی برای جنایاتی که دیگران علیه آنها مرتکب شده‌اند و تو برای تکامل این جنایات، به فکر قانونی کردن آن‌ها در نظم کثیف خود افتاده‌ای، نمی‌بینم.» کتاب حاضر را انتشارات «جامی» منتشر کرده است.

لینک کتاب در یوتیوب:


دانلود کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

لینک کتاب در تلگرام

کمک به فعالیت های گسترده تر

1 حمایت از فعالیت های نشر آوای بوف

2 از طریق خرید کتاب ها

لیست کتاب های قسمت فروش به مرور اضافه خواهند شد

لطفا با خرید کتاب های انتشارات آوای بوف از ما برای تولید و پخش کتاب های رایگان بیشتر حمایت کنید :

کتابهای  آوای بوف در گوگل پلی

کمک به فعالیت های گسترده تر از طریق خرید کتاب ها

لیست کتاب های قسمت فروش به مرور اضافه خواهند شد

لطفا با خرید کتاب های انتشارات آوای بوف از ما برای تولید و پخش کتاب های رایگان بیشتر حمایت کنید :

کتابهای  آوای بوف در گوگل پلی  

ــــــــــــــ

خرید مجموعه کتاب های ما از گوگل پلی  برای کمک به گسترش فعالیت ها

آدرس سایت، لیست کتابها و صفحات زیر مجموعه :
👇
linktr.ee/avayebuf

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s