کتاب صوتی گریز از آزادی ـ اریک فروم

Goriz_Azz_Azadi_AVAYeBUF_Wordpress_Com.jpg

 

گریز از آزادی

نویسنده :  اریک فروم

مترجم :  عرت الله فولادوند
ناشر: مروارید
تعداد صفحات: ۳۰۶
موضوع:  علوم سیاسی
تعداد : 24 عدد فایل صوتی

راوی :  نسرین یونسی
ای کاش آزادی وجود داشت که از آن فرار کنم …….

نخستین شرط تحقق مردمی و اعتلای آدمی آزادی است… اما ترکتازی خودکامان و هیاهوی عوامفریبان و شگفت کاری عیاران و ساده دلی مردمان در طی قرون چنان بوده که کشف معنای راستین آزادی، اگر محال نباشد، به دقت و امانت بسیار نیازمند است. شنعتی در نگرفته و شعبده ای به پا نخاسته که خطیبان و نویسندگان و طراران به حساب فرشتۀ نافرجام آزادی نگذاشته باشند به طوری که اگر سنجش قضایا را به نتایج آنها وابسته بدانیم، پس از عشق باید از آزادی به عنوان سیهکارترین دزدان سعادت آدمی نام ببریم. برخی از آشفتگیهایی که در معنای آزادی درآمیخته معلول بداندیشی و بعضی نتیجه استعمال وسیع و گاه نابجای این لفظ است. عارف و سیاستمدار و روانشناس هر سه از آزادی نام میبرند و همه از ظن خود یار آن می شوند.

از نظر فروم ارزیابی بحران کنونی و چاره یابی بر مخاطراتی که تمدن امروز با آنها روبه روست وابسته به فهم معنای آزادی در نظر آدمی و فهم معنای آزادی تابع درک خوی یا منش انسان این عصر است. (یعنی توجه به روان و اجتماع ) یعنی تحلیل آزادی جز از راه بررسی تاثیر متقابل عوامل روانی و اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و تاریخی بر یکدیگر میسر نیست.

فروم: تاریخ آدمی تلاش برای آزادی است ….

در این کتاب پروفسور اریک فروم ، استاد بزرگ روانشناسی اجتماعی به تحلیل و بررسی آزادی می پردازد . در ابتدا تعریفی از آنچه که آزادی می خواند بیان می کند و تفاوت آن را با آنچه که در جامعه به طور عموم آزادی نامیده می شود بیان می دارد . فروم سپس نظریه خود را مطرح می کند و اعلام می کند که انسان به طور ناخودآگاه در حال گریز از آزادی است و تلاش می کند تا نادانسته آزادی خود را محدود کند . فروم پس از آن مکانیزم های گریز انسان از آزادی را بیان می کند و به شرح آنها می پردازد.

کتاب گریز از آزادی دادخواستی است که عناصر مخالف با رشد و پرورش انسان وانسانیت را به پای محاکمه میکشد و از آنجا که نخستین شرط اعتلای آدمی ، کوشش اصلی آن رسوا کردن دشمنان آزادی است.

اریک فروم در سال 1900 در آلمان زاده شد. در رشته ی جامعه شناسی و روانکاوی در دانشگاه های مونیخ، فرانکفورت، هایدلبرگ به درجه دکترا رسیده است. بعد از مهاجرت به آمریکا در موسسات عالی این کشور به تدریس پرداخته است. از هگل و مارکس و فروید تاثیر پذیرفته است.

 

 

دانلود فایل صوتی کتاب گریز از آزادی

85  avaye-buf-telegram

2 comments

  1. با تشکر از این امکان بسیار مفیدتون برای ترویج کتابخوانی. طفا نسخه پی دی اف کتاب گريز از آزادی اریک فروم را هم در دسترس بگذارید. با تشکر

    Like

    1. با تشکر از این امکان بسیار مفیدتون برای ترویج کتابخوانی. طفا نسخه پی دی اف کتاب گريز از آزادی اریک فروم را هم در دسترس بگذارید. با تشکر 

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s