فایل صوتی نبرد سردار آباد اثر ژاک کایالف

photo_2018-01-19_04-00-22.jpg

 

نام کتاب : #نبرد_سردار_آباد
ارمنستان ۲۳ مِه ۱۹۱۸

نویسنده : #ژاک_کایالف

مترجم : #بابک_بیات
ناشر : پردیس دانش

 

این کتاب از هفت فصل تشکیل شده و شامل عناوین است «در آستانه نبرد»، «داد‌ه‌های نظامی»، «روایت شاهدان»، «داده‌های پراکنده»، «تاکتیک‌ها و تدارکات»، «برداشت‌های متفاوت» و «راه‌ها و ابزارها» است.

درباره این نبرد مقطعی که در جنگ جهانی اول اتفاق افتاده در بخشی از مقدمه مترجم کتاب آمده است: «در اواخر 1918 (اوایل خرداد 1297 شمسی/ اوایل رجب 1336 ه. ق) در یکی از مراحل پایانی جنگ جهانی، یک نیروی ارمنی محدود ارمنی موفق شد در حوالی سردارآباد پیشروی نظامیان عثمانی را به سمت ایروان درهم شکسته و متوقف کند. این پیروزی که در آستانه (اچمیادزین) صورت گرفت و منطقه ارمنستان را از خطر اشغال نجات داد. این نبرد اگرچه از لحاظ شدت در مقایسه با انبوهی از دیگر نبردها صورت گرفته در جنگ جهانی زد و خورد مختصری بیش نبود اما به گونه‌ای که در این کتاب می‌خوانیم جایگاه آن از لحاظ تحولات منطقه‌ای و به ویژه تاریخ مقاومت ارمنی‌ها در برابر روزگار و دستیابی حداقلی از موجودیت ملی مهم و تعیین کننده بود.»

پرداختن به این موضوع در کتاب «نبرد سردارآباد» از نقطه‌نظر تاریخی و منطقه‌ای اهمیت دارد به طوری که در بخشی از مقدمه نویسنده کتاب می‌خوانیم: «ارزش معنوی و ماندگار یک چنین نشانه‌ای از سرسختی و مقاومت در حافظه جمعی یک ملت، از نقطه نظر کوتاه مدت و سرنوشت ارمنی‌ها در آن مقطع بخصوص، به هیچ وجه روشن نیست که بدون پیشامد نبرد سردارآباد آیا ترک‌ها به همان حداقل که برای ارمنستان برجای ماند و امروزه کم و بیش قلمرو جمهوری ارمنستان را تشکیل می‌دهد، رضایت می‌دادند یا خیر.»

فهرست مطالب کتاب به ترتیب زیر است:
مقدمه مترجم
پیشگفتار
سپاسگذاری
فصل اول: در آستانه نبرد
فصل دوم: داده های نظامی
فصل سوم: روایت شاهدان
فصل چهارم: داده های پراکنده
فصل پنجم: تاکتیک ها و تدارکات
فصل ششم: برداشت های متفاوت
فصل هفتم: راده و ابزارها

 

دانلود مجموعه  فایل های صوتی  کتاب

 

دانلود فایل صوتی کتاب نبرد سردار آباد بخش یکم
دانلود فایل صوتی کتاب نبرد سردار آباد بخش دوم

 

 

85  avaye-buf-telegram

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s