کوگیتو و تاریخ جنون – ژاک دریدا و میشل فوکو

 

_Kooggito_Va_Tarikheh_Joanoon_AVAYeBUF_Wordpress_Com.jpg

 

 

فرمت کتاب : فایل صوتی 🔊  

کتاب : کوگیتو و تاریخ جنون

نویسنده : ژاک دریدا و میشل فوکو

مترجم : فاطمه ولیانیکتا

ناشر : هرمس

سال چاپ  : 1394

تعداد صفحات: 110

تعداد فایل :   8   عدد فایل صوتی به مدت  3.52  ساعت

دسته‌بندی : نظریه و نقد ، تاریخ ، فلسفه ، دین فلسفه ، انتقاد ، روانشناسی ، تاریخ فلسفه

 

کتاب “کوگیتو و تاریخ جنون” شامل مجموعه مقالاتی از ژاک دریدا و میشل فوکو با ترجمه فاطمه ولیانی از سوی انتشارات هرمس منتشر شده است.

فاطمه ولیانی که پیش از این “تاریخ جنون”، کتاب مهم میشل فوکو را به فارسی ترجمه کرده این بار مجموعه مقالاتی از میشل فوکو و ژاک دریدا را به فارسی برگردانده است، کتابی با عنوان “کوگیتو و تاریخ جنون” که با متنی سه صفحه‏ای از فوکو با عنوان “حبس بزرگ” آغاز می‏شود.

ترجمه فارسی ولیانی از “تاریخ جنون” بر اساس نسخه‏ای صورت گرفته که فوکو در سال 1963 با حذف کلی یا جزئی برخی فصلها برای انتشارات پلُن تنظیم کرد. حبس بزرگ در واقع سه صفحه حذف شده از این نسخه است که فوکو در آن از دکارت و طرد فلسفی جنون سخن می‏گوید.

پس از آن مقاله‏ای از دریدا با عنوان “کوگیتو و تاریخ جنون” و سپس چند صفحه آغازین “پاسخ به دریدا” به قلم میشل فوکو آمده است که وی در آن پیش از پرداختن به دکارت و دفاع از تفسیر خود از تأملات اساس دیدگاه دریدا را نقد می‏کند و از اختلاف بنیادین دیدگاه خود و دریدا می‏گوید.

پس از آن “تن من، این کاغذ، این آتش” نوشته میشل فوکو آمده که پاسخ نهایی و معروف او به دریداست و به تحلیل گفتار دکارت در تأملات و نگاه این فیلسوف قرن هفدهم به جنون اختصاص دارد.

فوکو اما پس از سالها در سال 1972 پاسخی بر نقد دریدا نوشت که با عنوان “پاسخ به دریدا” در نشریه ژاپنی پایدیا به چاپ رسید. مقاله‏ای که فوکو آن را با تغییراتی چند و شرح و تفصیل بیشتر با عنوان “تن من، این کاغذ، این آتش” به صورت ضمیمه در چاپ دوم تاریخ جنون (1972) منتشر کرد.

کتاب “کوگیتو و تاریخ جنون” این مناقشه فوکو و دریدا در باب دکارت را در اختیار فارسی‏زبانان نیز قرار داده است، مناقشه‏ای که در واقع دو نگاه متفاوت به فلسفه، تاریخ و پیوند آن دو با یکدیگر را آشکار می‏کند.

 

دانلود  کتاب بصورت یکجا در یک فایل زیپ شده

🔊

 

لینک کتاب در یوتیوب

 

85  avaye-buf-telegram

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s